Oferta: Kotły gazowe i olejowe

Dobór kotła

News

Zanim wybierzemy i zainstalujemy kocioł musimy znać odpowiedzi na podstawowe pytania. Tutaj pomożemy zrozumieć pewne istotne zagadnienia, po czym wybór rodzaju kota nie powinien stanowić problemu.

Co będzie spalał nasz kocioł?

Spośród płynnych nośników energii (gaz ziemny, LPG, lekki olej opałowy) najbardziej wygodnym i popularnym jest gaz ziemny. Jeżeli mamy dostęp do tego paliwa to rozważanie innych nie ma sensu. W innym przypadku powinniśmy wziąć pod uwagę koszty instalacji kotła na olej opałowy lub LPG oraz koniecznych zbiorników na paliwo. O ile koszt wytworzenia 1 kWh ciepła z LPG jest o nieco wyższy niż z oleju opałowego (istnieją spore różnice w cenach paliwa zależnie od dostawcy), to koszt kotła z palnikiem na olej, zbiorników na paliwo oraz koszt serwisowania instalacji jest wyższy od analogicznej inwestycji w LPG, jeśli uwzględnimy możliwość dzierżawienia zbiornika LPG od dostawcy paliwa. Dodatkowo kocioł na LPG i kocioł na gaz ziemny to te same urządzenia i w przyszłości przy podłączeniu domu do sieci gazowej, wystarczy jedynie dostosować kocioł do nowego paliwa.

Co z ciepłą wodą użytkową?

Największy komfort ciepłej wody użytkowej dają kotły jednofunkcyjne w połączeniu z zasobnikami c.w.u. o odpowiedniej pojemności. Zwłaszcza w połączeniu z cyrkulacją otrzymujemy ciepłą wodę w dostatecznej ilości i o ustalonej temperaturze, zaraz po odkręceniu kranu. Taki sposób przygotowania ciepłej wody realizowany jest w domach, gdzie istnieje wystarczająco dużo miejsca dla kotła z zasobnikiem. W mieszkaniach instalowane są kotły dwufunkcyjne, które podgrzewają wodę przepływowo. Rozwiązaniem pośrednim są kotły kompaktowe z wbudowanym zbiornikiem ładowanym warstwowo. Oryginalna metoda grzania wody, pomimo niewielkiej pojemności zbiorników, pozwala na uzyskanie dużego komfortu.

Zamknięta i otwarta komora spalania.

Otwarta komora spalania oznacza, że powietrze niezbędne do spalania gazu czerpane jest z pomieszczenia w którym kocioł się znajduje. W takim przypadku konieczne jest wykonanie kratki nawiewnej dostarczającej świeżego powietrza - zimnego powietrza. O ile w kotłowni czy piwnicy nie musi nam to przeszkadzać, to w mieszkaniu jest trudne do zaakceptowania. Dlatego lepsze są kotły z zamkniętą komorą spalania. Dzięki zainstalowanemu wentylatorowi, kocioł zasysa powietrze z zewnątrz, dbając jednocześnie o odpowiedni ciąg kominowy i bezpieczne odprowadzenie spalin do komina.

Potrzebna odpowiednia moc.

Nowoczesne kotły są w stanie modulować moc, czyli dostosować swoją moc do aktualnego zapotrzebowania w zakresie nawet od 10% do 100%. Dzięki temu kocioł pracuje ekonomiczniej i jest trwalszy. Mimo to maksymalna moc kotła powinna być dopasowana do zapotrzebowania budynku. Jedynie moc kotłów dwufunkcyjnych określana jest według zapotrzebowania na moc potrzebną do szybkiego ogrzania wody i wynosi zazwyczaj co najmniej 22 kW.

Kondensacja

Ilość instalowanych kotłów kondensacyjnych ciągle rośnie, wypierają z rynku tradycyjne (atmosferyczne) kotły pomimo wyższej ceny. Co stanowi główną zaletę kotłów kondensacyjnych? Technologia kondensacji wykorzystuje ciepło z wykraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Mało kto zdaje sobie sprawę, że przy spaleniu 1 m3 gazu ziemnego powstaje ponad 1,5 kg pary wodnej. Jeżeli uda nam się skroplić całość tej pary to uzyskamy dodatkowe 10% energii i ponad 1,5 litra wody. Ponieważ do tej pory, przy obliczaniu sprawności kotłów nie brano pod uwagę wykraplania pary wodnej, dodatkowe 10% powoduje, że uzyskujemy sprawność powyżej 100%. Zaawansowana technologia pozwala uzyskać dodatkowe parę procent przewagi nad tradycyjnymi kotła. Najlepsze kotły kondensacyjne osiągają sprawność do 109%. W rzeczywistości uzyskiwana sprawność w dużym stopniu zależy od temperatury pracy kotła. I tu warto odpowiedzieć na często zadawane pytanie - Czy grzejniki współpracujące z kotłem kondensacyjnym powinny być większe niż normalnie? Większe czyli mocniejsze grzejniki poprawiają sprawność kotła kondensacyjnego ponieważ pozwalają na pracę na niższych temperaturach i lepiej schładzają wodę kotłową, powodując lepsze wykraplanie pary wodnej ze spalin. Należy jednak zachować umiar, gdyż większe grzejniki to większy koszt przy zakupie i czasami brak na nie miejsca. Zazwyczaj przy wymianie kotła na kondensacyjny, możemy zachować istniejące grzejniki. 
I jeszcze jedno: ogrzewanie podłogowe (płaszczyznowe) bardzo dobrze wpływa na sprawność kotła kondensacyjnego.

Sterowanie pogodowe

Automatyka kotła, dzięki czujnikowi temperatury zewnętrznej, może dostosowywać temperaturę grzania do aktualnego zapotrzebowania na ciepło - im niższa temperatura na zewnątrz, tym wyższa temperatura grzania, bo większe są straty ciepła budynku. Zależność temperatury grzania, czyli temperatury wychodzącej z kotła wody zasilającej grzejniki, od temperatury zewnętrznej, ustalamy w sterowniku kotła, definiując tak zwaną krzywą grzewczą. Dla każdego budynku i instalacji grzewczej parametry krzywej trzeba dobrać indywidualnie. Zalety stosowania sterowania pogodowego są szczególnie widoczne w przypadku kotłów kondensacyjnych. Właściwe ustawienie krzywej grzewczej pozwala na optymalną, z możliwie najwyższą sprawnością pracę kotła.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst będzie przydatny dla przyszłych inwestorów. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt, chętnie pomożemy.

ProTerm Technika Grzewcza
Tarnowskie Góry, ul. Legionów 37c
email: biuro@proterm.net.pl
tel. 500 000 041
Wypełnij formularz kontaktowy
ProTerm Technika Grzewcza
Tarnowskie Góry
ul. Legionów 37c

email: biuro@proterm.net.pl
tel.   500 000 041

:: więcej
Menu